K napsání tohoto textu mě inspiroval článek Rachel Boarman (Wrapping Rachel https://www.facebook.com/wrappingrachelbabywearing/?fref=ts) o klokánkování novorozených dětí. S jejím svolením jsem článek přeložila a lehce upravila. Její původní text si můžete přečíst tady https://wrappingrachel.com/2017/04/23/kangaroo-care-basics/
Klokánkování je u nás známé především jako součást péče o nedonošené děti.
Ale klokánkování je přínosné nejen pro nedonošená miminka, úplně stejně z něj těží i děti narozené v termínu.
Co je to klokánkování?
- Klokánkování = kontinuální kontakt kůže na kůži
- Termín "kangaroo care", česky "klokánkování" je ve světě známý především díky doktoru Nilsi Bergmanovi, který se klokánkováním a péčí především o předčasně narozené děti zabývá velmi dlouho. Snaží se péči formou klokánkování na těle rodičů prosadit jako standard péče o novorozence. O jeho práci a výzkumu se můžete v angličtině více dočíst na těchto stránkách pro zdravotníky a profesionály a na těchto stránkách pro rodiče předčasně narozených dětí.
- Klokánkovat znamená nechat miminko pouze v plence (nebo ještě lépe úplně nahé), položit ho na sebe čelem k sobě, hrudník na hrudník, břicho na břicho. Miminko je ve vertikální pozici a jeho hlavička je tak akorát vysoko, aby bylo možné si přivonět a dát na ni miminku pusu. Takto se miminko dotýká vaší kůže největší možnou plochou svého těla - kdybyste chtěli víc, muselo by se do vás miminko úplně vpít.
- Klokánkovat můžete pohodlně opření v křesle, na posteli s podloženými zády nebo s miminkem v šátku či nosítku.
Jak dítě dát do klokánkovací pozice?
Při klokánkování jsou děti v úplně stejné poloze jako při vertikálním nošení v šátku. Svlečené miminko dejte doprostřed hrudníku, čelem k sobě, břicho na břicho, hlavičku má tak akorát vysoko, abyste mu mohli dát pusu na čelo. Hlavičku si miminko opírá o váš hrudník a kolínka a nožičky si miminko složí do pozice tzv.žabičky.
Pro koho je klokánkování?
Klokánkování kůže na kůži je prospěšné pro VŠECHNY novorozence, nedonošené i v termínu narozené.
Klokánkovat může kdokoli, komu k tomu dají rodiče svoje svolení. Může to být matka (ta především), otec, prarodiče, sourozenci a přátelé.
O klokánkování novorozenců staršími sourozenci napsala Rachel tento článek Including Older Siblings in a New Baby’s Kangaroo Care
Jak dlouho a jak často máme miminko klokánkovat?
Jednoduchá odpověď je CO NEJVÍCE TO JDE! Čím více, tím lépe, tím více to dítěti i vám prospěje a přinese. A protože během klokánkování jde vlastně o čirý kontakt kůže na kůži, podívejte se, co vše miminku (a nejen jemu) přináší.
Důvodů proč být s miminkem kůže na kůži je ještě mnohem více.
Klokánkování podporuje vazbu dítěte a pečujícího (osoby, která klokánkuje). Pomáhá k dobrému a zdravému spánku. Klokánkované děti klidněji a lépe spí a to je klíčové pro rozvoj mozku.
V souvislosti s kojením je kontakt kůže na kůži prevencí infekcí a zánětů, váhový úbytek po narození není tak velký a pomáhá rychlejšímu přibírání dítěte. Klokánkování zvyšuje produkci oxytocinu. U žen zvyšuje tvorbu mléka.
Během kontaktu kůže na kůži se vyplavuje velké množství hormonu oxytocinu.
Oxytocin dokáže snížit stres a úzkost rodičů a zvyšuje schopnost rodičů o své dítě oddaně a něžně pečovat. Oxytocin také prohlubuje vazbu rodičů k dítěti a jejich schopnost se do miminka vcítit a empaticky reagovat. Klokánkování snižuje stres dětí a snižuje práh bolesti. Klokánkované děti také méně pláčou.
Mít miminko kůže na kůži je přínosné za každých okolností a pokud vám to například v nemocnici umožněno nebylo, v klidu to udělejte hned jak to půjde. Nikdy není pozdě, nikdy není pozdě na to, být spolu.
Tak se pohodlně usaďte, pusťte si oblíbený film a přitulte se s miminkem kůže na kůži. Je to skvělé pro vás oba.
Komentáře
Okomentovat